Kříšení železnice na polské straně Jizerských hor a Krkonoš pokračuje!

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 12.06.2020 14:58   Přečteno : 915 x   Počet komentářů : 0

Rozsáhlé plány renovace železnice na polské straně Jizerských hor a Krkonoš přinášejí naději pro obnovení dalšího polsko-českého železničního spojení mezi Mirskem a Jindřichovicemi pod Smrkem. Polský informační portál města Jelení Hora Jelonka.com přinesl zajímavý rozhovor s místopředsedou Dolnoslezského Sejmiku (zastupitelstva) Markem Obrębalskim, kde záměr rozsáhlé obnovy železnice popisuje.

 

 

Dále...

Otazníků nad jabloneckou MHD stále přibývá aneb jablonecký řidič tvrdý chleba má !

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 10.06.2020 18:36   Přečteno : 887 x   Počet komentářů : 0

Čím více se blíží termín, kdy má městskou hromadnou dopravu (MHD) na Jablonecku převzít na 10 let nový dopravce, vzešlý z výběrového řízení, tím více otazníků přibývá, stejně jako záhadných okolností, na které stojí za to se podívat.  

 

Dále...

Koronavirus a čím dál větší chaos ve veřejné dopravě

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 20.05.2020 17:06   Přečteno : 497 x   Počet komentářů : 0

Naše životy a veřejnou dopravu poslední dobou ovlivňuje nový typ koronaviru, označovaný jako SARS-CoV-2. V souladu s pravidly Světové zdravotnická organizace pro pojmenování nových infekčních nemocí člověka byl pro onemocnění vyvolané novým koronavirem zvolen název COVID-19 (coronavirus disease 2019 = ischemická choroba 2019). Tento se poprvé objevil oficiálně na začátku loňského prosince v čínské provincii Chu-pej, kde se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Stále více je zřejmé, že Čína toho kolem okolností, doby vzniku a intenzity nákazy hodně utajila, což se projevilo raketovým nástupem pandemie, která zaskočila celý svět, Evropskou unii navíc jako by nový koronavir úplně vygumoval.

Dále...

Jak luskouni a netopýři doběhli globální svět a koronavirus k nám skočil hned

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 22.03.2020 16:17   Přečteno : 1136 x   Počet komentářů : 0

Itálie se stala mým dalším domovem a od mého objevu této úžasné a rozmanité země ve tvaru boty v roce 1992 si nedokáži představit jediný rok, že bych se tam alespoň na skok nepodíval. Při mé první návštěvě v březnu roku 1992, kdy jsem za 8 dní chtěl poznat co nejvíc a objel ji celou včetně Sicílie, odkud jsem si odvezl batoh načesaných krvavých pomerančů a nezapomenutelný zážitek z Etny, která se právě na uvítanou probudila k činnosti a chrlila prameny lávy, mě Itálie zasáhla natolik, že jsem nakoupil učebnice i slovníky a pustil se do vstřebávání italštiny, abych lépe pronikl do tajů tak zajímavé země. Od té doby mi ta země s četnými ostrovy přirostla k srdci, vzniklo tam pro mě postupně plno přátelství a o to bolestněji nesu současný úděl Itálie, která zažívá živelnou pandemickou pohromu a stala se hlavní přestupní stanicí nového koronaviru z Číny pro Evropu, který dorazil z Itálie do České republiky a nákaza jím byla poprvé u nás prokázána 1. března. Jak vyplývá z dostupných informací v italských médiích, okolnosti a rychlost šíření nákazy v Itálii byly podceněny celou Evropou a intenzita jejího zásahu se dala očekávat o dost dříve, než došlo k nějakým opatřením, navíc zpočátku spíše symbolickým.  

 

Dále...

Blamáž na kolejích Libereckého kraje a 160. výročí jeho železnice

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 01.05.2019 20:29   Přečteno : 1094 x   Počet komentářů : 0

Na 1. květen letošního roku připadá 160. výročí otevření tzv. Pardubicko-liberecké dráhy, která ve své době přinesla Liberci a východní části kraje pokrok a překotný rozvoj průmyslu. Byla to tehdy obrovská událost a člověk by 160 let po té čekal, že 1. května 2019 budou v Liberci slavnostně vítat protokolární parní vlak Pardubice – Hradec Králové – Turnov  Liberec s hejtmany Pardubického a Královéhradeckého kraje a dalšími vzácnými hosty hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátor Liberce Jaroslav Zámečník. To vše podpořeno 15. výročím vstupu České republiky do Evropské unie, který se symbolicky odehrával na Trojzemí u Hrádku nad Nisou, nedaleko bydliště hejtmana Libereckého kraje. Vlak by při této příležitosti mohl pokračovat do Hrádku nad Nisou i Žitavy, i když toto pokračování železnice oslaví 160. výročí až 1. prosince.

 

Dále...

Nesmyslná přetahovaná o financování liberecko - jablonecké tramvaje

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 24.04.2019 02:49   Přečteno : 878 x   Počet komentářů : 0

Tramvaj mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou je v poslední době terčem pozornosti kvůli nesmyslnému konfliktu. Podívejme se na problém, který je ve skutečnosti jenom umělý a čísla, která je třeba znát, aby představitelé Libereckého kraje nenazývali nejfrekventovanější a nejvyužívanější spojení v rámci kraje "nadstandardním doplňkem"...  

Dále...

Novoveské nádraží končí !

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 06.03.2018 08:28   Přečteno : 1150 x   Počet komentářů : 0

V těchto dnech se uzavírá téměř 124 letá historie výpravní budovy nádraží v Nové Vsi nad Nisou, která začala sloužit od zahájení provozu v úseku železniční trati Jablonec n. N. – Smržovka slavnostním vlakem z Liberce dne 12. července 1894.

Dále...

Ministr dopravy bilancuje a Ferda Mravenec tuneluje

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 22.09.2017 18:29   Přečteno : 742 x   Počet komentářů : 0

Náměstek ministra dopravy je rekordmanem v protichůzných funkcích v orgánech železničních společností. Železnici, bohužel, negativně ovlivňuje.

Dále...

27. výročí železničního neštěstí na Spálově

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 24.08.2017 15:04   Přečteno : 940 x   Počet komentářů : 0

25. srpna si připomínáme 27. výročí železničního neštěstí, ke kterému došlo v sobotu 25.srpna 1990.  Byl pěkný letní den a sobota jako stvořená pro koupání na železnobrodském koupališti, jarmark nebo pro výlety Palackého a Riegrovou stezkou, které vedou ze Spálova. Právě nedaleko zastávky Spálov na trati Železný Brod – Tanvald se těsně kolem 13-té hodiny čelně střetly v nepřehledném skalnatém terénu nad řekou Kamenicí manipulační nákladní vlak, jedoucí z Jesenného , a motorový osobní vlak 6302, jedoucí ze Železného Brodu do Tanvaldu a Liberce. 

Dále...

Nekonečný příběh rychlého železničního spojení Praha - Liberec a kolabující D10

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 18.08.2017 17:25   Přečteno : 980 x   Počet komentářů : 0

Nekonečný příběh zatím představuje záměr rychlého železničního spojení Praha – Liberec, o kterém se jedná už 21 let. Za tu dobu je zřejmé, že zrychlení železničního spojení Praha – Liberec by pomohlo i jeho zkrácení a vedení pomocí tzv. Všejanské  spojky, která by spojila Milovice, kam jezdí přímé vlaky z Prahy, s Čachovicemi na trati Nymburk – Mladá Boleslav. Územně technická studie Všejanské spojky pochází už z roku 1996 a od té doby vzniklo celkem 12 dokumentací, řešících zrychlení železničního spojení Praha – Liberec a související území Mladoboleslavska a Nymburska.

 

Dále...

 

Provozováno na systému JPRES 2 - Vladimír Pešík ©2013