„Férovka“ vicepremiéra Havlíčka na výletě resortem dopravy

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 05.10.2020 19:35   Přečteno : 1262 x   Počet komentářů : 0

První dějství nekonečně dlouho trvající frašky výběru již v červnu vybraného dopravce je u konce, když vicepremiér Havlíček 5. října oznámil: „Na základě porovnání nabídek a ověření ceny na trhu jsme se rozhodli u linky z Pardubic přes Liberec do Ústí nad Labem upřednostnit společnost Arriva. Ta nabídla na sedm let o 302 milionů výhodnější nabídku než České dráhy. Zároveň nám garantuje, že od půlky prosince obsluhu této trati zvládne s kvalitními vlaky a personálem.“ Kdyby člověk nevěděl, jak to celé bylo, téměř by plakal dojetím, jak je svět v rukách vicepremiéra Havlíčka spravedlivý.  

 

Dále...

Skandální postup Ministerstva dopravy při výběru dopravců na R14 a R27

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 01.10.2020 18:25   Přečteno : 893 x   Počet komentářů : 0

Ve středu 30. září se uskutečnila videokonference Ministerstva dopravy (MD) se zástupci železničních odborů. Za MD se jí zúčastnil vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček, jeho náměstkové Jan Sechter a Ladislav Němec, zároveň ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík. Odborové sdružení železničářů zastupovali Martin Malý a Vladislav Vokoun, Federaci strojvůdců ČR Jaroslav Vondrovic a Pavel Semecký, Svaz Odborářů Služeb a Dopravy Jindřich Berounský.

 

Odborové organizace vyzvaly Ministerstvo dopravy ke zrušení tzv. „rozstřelu“ pro výběr dopravců na linky R14 a R27 z důvodu netransparentnosti a porušení platných termínů pro zpracování jízdního řádu podle § 34a zákona o drahách a Prohlášení o dráze Správy železnic na rok 2021. Jako jediné a regulérní východisko doslova z „nouzového stavu“, který MD svým postupem způsobilo, považujeme pokračování angažmá stávajícího dopravce ČD a vypsání regulérní veřejné soutěže na 15 let mj. s ohledem na potřebné investice do bezpečnosti (ETCS).

Dále...

Angažmá dopravce Arriva vlaky v Libereckém kraji je podepřeno manipulacemi a podvodem

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 25.09.2020 16:29   Přečteno : 576 x   Počet komentářů : 0

S novým jízdním řádem od konce minulého roku a letos se na kolejích Libereckého kraje povedlo nevídané. V rámci zvyšování atraktivnosti regionální železniční osobní dopravy v kraji pod Ještědem díky novému angažmá dopravce Arriva vlaky s.r.o. přišli cestující mezi Železným Brodem a Tanvaldem o možnost bezbariérově nastupovat i vystupovat, hendikepovaní na větších invalidních vozících o možnost přepravy úplně.

Dále...

Předvolební diskuse ČT na téma dopravy Libereckého kraje odkopala lobbistu Arrivy

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 22.09.2020 17:16   Přečteno : 553 x   Počet komentářů : 0

V rámci předvolební diskuse České televize (ČT) s kandidáty na hejtmana Libereckého kraje 10. září došlo i na dopravu, kterou moderátor ČTMartin Řezníček uvedl: „A zaměřme jsme se teď na jeden z dalších velkých problémů Libereckého kraje. A tím je doprava. Kraji se ani v tomto konkrétním volebním období nepodařilo splnit sliby a zlepšit zásadně například železniční dopravu mezi Prahou a Libercem, zároveň doprava vázne i mezi Libercem a Pardubicemi, dokonce rychlíky Českých drah na této trati jezdí pomaleji než v době, kdy železnici vládla pára.“

 

Ačkoliv otvírákem dopravy bylo spojení Praha – Liberec, které sám vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje a podle jeho hejtmana součást dopravní mafie Jan Čáp operlil informací, že vzniká 17. studie, která by měla najít vhodnou trasu železnice mezi Libercem a Prahou, nejvýraznějším trhákem bylo určitě to, že mezi Pardubicemi a Libercem jezdí rychlíky ČD pomaleji než za páry. Nebylo těžké přijít na to, kdo zkreslené informace ČT podsunul a zase se odkopal.

Dále...

Pokračování kauzy výběru dopravce pro rychlíkové linky R14 a R27

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 15.09.2020 01:44   Přečteno : 534 x   Počet komentářů : 0

Odbory na železnici vyjadřují znepokojení nad dosavadním postupem výběru dopravce pro železniční rychlíkové linky R14 Pardubice - Liberec - Ústí nad labem a R27 Olomouc - Krnov - Ostrava a žádají o urgentní jednání s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem.

 

Po společných jednáních 8. a 11. září oslovilo 11 odborových organizací jednomyslným stanoviskem a žádostí o urgentní jednání 14. září vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka, kterému vyjadřují znepokojení a obavy, že dosavadní postup Ministerstva dopravy při výběru budoucího dopravce nejeví znaky úsilí o zvyšování úrovně služeb a technologické úrovně zajištění bezpečnosti provozu na linkách R14 a R27, ale je z něj zřejmá pouze enormní snaha o výměnu dopravce.

Dále...

Ministerský „rozstřel“ náměstka Němce by měl konečně odstřelit České dráhy?

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 05.09.2020 09:17   Přečteno : 1424 x   Počet komentářů : 1

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze obdrželo podnět k prošetření okolností výběru nového dopravce pro rychlíkové linky R14A Pardubice – Liberec, R14B Liberec – Ústí nad Labem a R27 Olomouc – Krnov – Ostrava a jednání Ministerstva dopravy, které v těchto dnech skandálním způsobem rozhoduje o tom, kdo bude jezdit na uvedených linkách od 13. prosince letošního roku! V případě linek R14A a R14B jde o zakázku na 7 let, v případě linky R27 pouze na 2 roky, přičemž předpokládaná výše kompenzací čítá cca 1 miliardu 600 mil. Kč.

 

Ministerstvo dopravy (MD) v plné nahotě předvádí proces zjednání výhody při zadání veřejné zakázky (§ 256 trestního zákoníku) a pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži (§ 257 trestního zákoníku).

 

Dále...

Skandální ministerská fraška - hledání nejlepšího železničního dopravce (Arrivy)

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 25.08.2020 01:48   Přečteno : 673 x   Počet komentářů : 0

Právě v těchto dnech vrcholí závěrečné dějství frašky „hledání nejlepšího dopravce“ pro dálkové železniční linky pod taktovkou Ministerstva dopravy (MD). Budou se teprve otevírat obálky s nabídkami dopravců, které jsou bez pochyby tajné, ale dopravce Arriva vlaky s.r.o. už na rychlíkové linky, pro které se dopravce vybírá, nabírá strojvedoucí a průvodčí, kterým říká, že je prostě má jisté.

Dále...

30. výročí železničního neštěstí u Spálova

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 21.08.2020 17:29   Přečteno : 2996 x   Počet komentářů : 0

25. srpna si připomeneme 30. výročí železničního neštěstí, ke kterému došlo v sobotu 25. srpna 1990. Byl pěkný letní den a sobota jako stvořená pro koupání na železnobrodském koupališti, jarmark nebo pro výlety Palackého a Riegrovou stezkou, které vedou ze Spálova. Právě nedaleko zastávky Spálov na trati Železný Brod – Tanvald se ve 13.01 hodin v km 3,272 čelně střetly v nepřehledném skalnatém terénu nad řekou Kamenicí a v oblouku manipulační nákladní vlak 85643 (lokomotiva elektronik 743.010 se 6 vozy), jedoucí z Jesenného, a motorový osobní vlak 6302 (motorový vůz 810.280 a přívěsný vůz Baafx), jedoucí ze Železného Brodu do Tanvaldu a Liberce.

 

Dále...

Šikana v resortu dopravy pod pláštíkem zákona o státní službě

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 01.07.2020 00:14   Přečteno : 578 x   Počet komentářů : 0

Zákon o státní službě (ZSS) měl přinést profesionalizaci, transparentnost, depolitizaci státní správy, stabilitu výkonu státní služby a kontinuitu služebního poměru – jakýsi kariérní růst. V resortu dopravy však znamená přesně opak, a to dokonce v případě instituce, jež měla být a svého času byla klíčovou pro bezpečnost drážní dopravy – Drážní inspekci (DI), která je podle práva Evropské unie národním inspekčním (vyšetřovacím) orgánem, který má být nezávislým na Ministerstvu dopravy i provozovatelích dráhy a drážní dopravy.

 

Dále...

Železniční zastávka Jablonec nad Nisou centrum slouží už 10 let.

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 13.06.2020 19:38   Přečteno : 691 x   Počet komentářů : 1

Před 10 lety, 3. června 2010 v 9.45 hodin přivítali tehdejší starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa spolu s místostarostou Lukášem Pletichou na železniční zastávce Jablonec nad Nisou centrum osobní vlak číslo 16213 Liberec - Harrachov, kterým byla nová zastávka uvedena do provozu, i když nejdříve zkušebního, a první cestující ji také využili spolu se slavnostními hosty.

Dále...

 

Provozováno na systému JPRES 2 - Vladimír Pešík ©2013