Jak Liberecký kraj údajně dokončuje generační obměnu vlaků

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 31.10.2020 02:05   Přečteno : 400 x   Počet komentářů : 1

Předně je třeba objektivně přiznat, že určitý historický důvod k novému programu Libereckého kraje „Vymýtit České dráhy a co je německé je hezké“, který dokončuje před ustavujícím jednáním zastupitelstva po volbách nepřekvapivě původní rada kraje, ale bude jej potřeba vysvětlit nové radě kraje, si nějaká ta minulá garnitura na Generálním ředitelství Českých drah v Praze a zejména odboru kolejových vozidel zasloužila, ale dávno. V posledních letech jde o akt neadekvátní setrvačnosti zloby vůči někomu, kdo si ji nezaslouží a pochází zřejmě z doby, kdy do německé Žitavy přijela první Siemens Desira a z Liberce přes domovský Hrádek nad Nisou hejtmana Martina Půty jezdily do Žitavy nestárnoucí motoráčky řady 830, takže zejména setkání nejstaršího motorového vozu ČD 830.012, vyrobeného v roce 1949, s Desirem v roce 2002 způsobovalo senzaci a obdiv železničních fandů z celé Evropy, jaké úžasně fungující muzeum představuje liberecké depo, kde v roce 1980 končil oficiálně i parní provoz v České republice.

Na druhou stranu je nutné připomenout, že nejde žít takovou dávnou minulostí a pokud se dotkneme těch, kteří za resort dopravy v Libereckém kraji alespoň nastrkovali svoje jméno pod dohledem hejtmana Martina Půty, byli to hodní lidé, které nakonec hejtman označil za součást „dopravní mafie“.

Dále...

Fraška výběru dopravce na R14 směřuje k ÚOHS i k orgánům činným v trestním řízení

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 26.10.2020 20:48   Přečteno : 674 x   Počet komentářů : 0

Zatímco v Evropské unii představuje liberalizace železnice v osobní dopravě a závazku veřejných služeb kultivovaný proces nabídkových řízení nebo regulérních přímých zadání, po kterých přichází zlepšování služeb, v České republice a v podání Ministerstva dopravy (MD) to je obcházení obou výše uvedených postupů, když resort dopravy stále více ovládají soukromé zájmy a nezákonné zákulisní dohody, které přinášejí uspokojování soukromých tužeb a zhoršení služeb. Netransparentní „výběr“ dopravců nebo spíše „česká rozdávačka“ mají toho času obrovský korupční potenciál v souvislosti s víceletými miliardovými zakázkami. Zatím se však nedostaly do hledáčku orgánů činných v trestním řízení, přestože si to zaslouží.

 

Resortu železniční dopravy nepřidává, že mu už 6 let nevládne žádný ministr dopravy, který je pro železnici převážně jen marketingovou loutkou, ale za otěže všeho důležitého na kolejích tahá „tajně“ člověk, o kterém se nesmí mluvit (- šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek). 

 

Dále...

„Férovka“ vicepremiéra Havlíčka na výletě resortem dopravy

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 05.10.2020 19:35   Přečteno : 793 x   Počet komentářů : 0

První dějství nekonečně dlouho trvající frašky výběru již v červnu vybraného dopravce je u konce, když vicepremiér Havlíček 5. října oznámil: „Na základě porovnání nabídek a ověření ceny na trhu jsme se rozhodli u linky z Pardubic přes Liberec do Ústí nad Labem upřednostnit společnost Arriva. Ta nabídla na sedm let o 302 milionů výhodnější nabídku než České dráhy. Zároveň nám garantuje, že od půlky prosince obsluhu této trati zvládne s kvalitními vlaky a personálem.“ Kdyby člověk nevěděl, jak to celé bylo, téměř by plakal dojetím, jak je svět v rukách vicepremiéra Havlíčka spravedlivý.  

 

Dále...

Skandální postup Ministerstva dopravy při výběru dopravců na R14 a R27

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 01.10.2020 18:25   Přečteno : 534 x   Počet komentářů : 0

Ve středu 30. září se uskutečnila videokonference Ministerstva dopravy (MD) se zástupci železničních odborů. Za MD se jí zúčastnil vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček, jeho náměstkové Jan Sechter a Ladislav Němec, zároveň ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík. Odborové sdružení železničářů zastupovali Martin Malý a Vladislav Vokoun, Federaci strojvůdců ČR Jaroslav Vondrovic a Pavel Semecký, Svaz Odborářů Služeb a Dopravy Jindřich Berounský.

 

Odborové organizace vyzvaly Ministerstvo dopravy ke zrušení tzv. „rozstřelu“ pro výběr dopravců na linky R14 a R27 z důvodu netransparentnosti a porušení platných termínů pro zpracování jízdního řádu podle § 34a zákona o drahách a Prohlášení o dráze Správy železnic na rok 2021. Jako jediné a regulérní východisko doslova z „nouzového stavu“, který MD svým postupem způsobilo, považujeme pokračování angažmá stávajícího dopravce ČD a vypsání regulérní veřejné soutěže na 15 let mj. s ohledem na potřebné investice do bezpečnosti (ETCS).

Dále...

Angažmá dopravce Arriva vlaky v Libereckém kraji je podepřeno manipulacemi a podvodem

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 25.09.2020 16:29   Přečteno : 295 x   Počet komentářů : 0

S novým jízdním řádem od konce minulého roku a letos se na kolejích Libereckého kraje povedlo nevídané. V rámci zvyšování atraktivnosti regionální železniční osobní dopravy v kraji pod Ještědem díky novému angažmá dopravce Arriva vlaky s.r.o. přišli cestující mezi Železným Brodem a Tanvaldem o možnost bezbariérově nastupovat i vystupovat, hendikepovaní na větších invalidních vozících o možnost přepravy úplně.

Dále...

Předvolební diskuse ČT na téma dopravy Libereckého kraje odkopala lobbistu Arrivy

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 22.09.2020 17:16   Přečteno : 269 x   Počet komentářů : 0

V rámci předvolební diskuse České televize (ČT) s kandidáty na hejtmana Libereckého kraje 10. září došlo i na dopravu, kterou moderátor ČTMartin Řezníček uvedl: „A zaměřme jsme se teď na jeden z dalších velkých problémů Libereckého kraje. A tím je doprava. Kraji se ani v tomto konkrétním volebním období nepodařilo splnit sliby a zlepšit zásadně například železniční dopravu mezi Prahou a Libercem, zároveň doprava vázne i mezi Libercem a Pardubicemi, dokonce rychlíky Českých drah na této trati jezdí pomaleji než v době, kdy železnici vládla pára.“

 

Ačkoliv otvírákem dopravy bylo spojení Praha – Liberec, které sám vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje a podle jeho hejtmana součást dopravní mafie Jan Čáp operlil informací, že vzniká 17. studie, která by měla najít vhodnou trasu železnice mezi Libercem a Prahou, nejvýraznějším trhákem bylo určitě to, že mezi Pardubicemi a Libercem jezdí rychlíky ČD pomaleji než za páry. Nebylo těžké přijít na to, kdo zkreslené informace ČT podsunul a zase se odkopal.

Dále...

Pokračování kauzy výběru dopravce pro rychlíkové linky R14 a R27

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 15.09.2020 01:44   Přečteno : 211 x   Počet komentářů : 0

Odbory na železnici vyjadřují znepokojení nad dosavadním postupem výběru dopravce pro železniční rychlíkové linky R14 Pardubice - Liberec - Ústí nad labem a R27 Olomouc - Krnov - Ostrava a žádají o urgentní jednání s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem.

 

Po společných jednáních 8. a 11. září oslovilo 11 odborových organizací jednomyslným stanoviskem a žádostí o urgentní jednání 14. září vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka, kterému vyjadřují znepokojení a obavy, že dosavadní postup Ministerstva dopravy při výběru budoucího dopravce nejeví znaky úsilí o zvyšování úrovně služeb a technologické úrovně zajištění bezpečnosti provozu na linkách R14 a R27, ale je z něj zřejmá pouze enormní snaha o výměnu dopravce.

Dále...

Ministerský „rozstřel“ náměstka Němce by měl konečně odstřelit České dráhy?

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 05.09.2020 09:17   Přečteno : 980 x   Počet komentářů : 1

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze obdrželo podnět k prošetření okolností výběru nového dopravce pro rychlíkové linky R14A Pardubice – Liberec, R14B Liberec – Ústí nad Labem a R27 Olomouc – Krnov – Ostrava a jednání Ministerstva dopravy, které v těchto dnech skandálním způsobem rozhoduje o tom, kdo bude jezdit na uvedených linkách od 13. prosince letošního roku! V případě linek R14A a R14B jde o zakázku na 7 let, v případě linky R27 pouze na 2 roky, přičemž předpokládaná výše kompenzací čítá cca 1 miliardu 600 mil. Kč.

 

Ministerstvo dopravy (MD) v plné nahotě předvádí proces zjednání výhody při zadání veřejné zakázky (§ 256 trestního zákoníku) a pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži (§ 257 trestního zákoníku).

 

Dále...

Skandální ministerská fraška - hledání nejlepšího železničního dopravce (Arrivy)

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 25.08.2020 01:48   Přečteno : 348 x   Počet komentářů : 0

Právě v těchto dnech vrcholí závěrečné dějství frašky „hledání nejlepšího dopravce“ pro dálkové železniční linky pod taktovkou Ministerstva dopravy (MD). Budou se teprve otevírat obálky s nabídkami dopravců, které jsou bez pochyby tajné, ale dopravce Arriva vlaky s.r.o. už na rychlíkové linky, pro které se dopravce vybírá, nabírá strojvedoucí a průvodčí, kterým říká, že je prostě má jisté.

Dále...

30. výročí železničního neštěstí u Spálova

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 21.08.2020 17:29   Přečteno : 2212 x   Počet komentářů : 0

25. srpna si připomeneme 30. výročí železničního neštěstí, ke kterému došlo v sobotu 25. srpna 1990. Byl pěkný letní den a sobota jako stvořená pro koupání na železnobrodském koupališti, jarmark nebo pro výlety Palackého a Riegrovou stezkou, které vedou ze Spálova. Právě nedaleko zastávky Spálov na trati Železný Brod – Tanvald se ve 13.01 hodin v km 3,272 čelně střetly v nepřehledném skalnatém terénu nad řekou Kamenicí a v oblouku manipulační nákladní vlak 85643 (lokomotiva elektronik 743.010 se 6 vozy), jedoucí z Jesenného, a motorový osobní vlak 6302 (motorový vůz 810.280 a přívěsný vůz Baafx), jedoucí ze Železného Brodu do Tanvaldu a Liberce.

 

Dále...

 

Provozováno na systému JPRES 2 - Vladimír Pešík ©2013