31. výročí železničního neštěstí u Spálova

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 25.08.2021 09:12   Přečteno : 130 x   Počet komentářů : 0

25. srpna si připomínáme 31. výročí železničního neštěstí, ke kterému došlo v sobotu 25. srpna 1990. Byl pěkný letní den a sobota jako stvořená pro koupání na železnobrodském koupališti, jarmark nebo pro výlety Palackého a Riegrovou stezkou, které vedou ze Spálova. Právě nedaleko zastávky Spálov na trati Železný Brod – Tanvald se ve 13.01 hodin v km 3,272 čelně střetly v nepřehledném skalnatém terénu nad řekou Kamenicí a v oblouku manipulační nákladní vlak 85643 (lokomotiva elektronik 743.010 se 6 vozy), jedoucí z Jesenného, a motorový osobní vlak 6302 (motorový vůz 810.280 a přívěsný vůz Baafx), jedoucí ze Železného Brodu do Tanvaldu a Liberce.

 

Dále...

Loučení s úzkorozchodnou tramvají v Jablonci i v České republice

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 14.07.2021 13:16   Přečteno : 704 x   Počet komentářů : 0

Jablonec nad Nisou - Tyršovy sadyNa území dnešní České republiky vzniklo postupně v letech 1895 – 1911 10 tramvajových provozů a systémů na rozchodu kolejí 1000 mm. Jablonecké tramvaje se rozjezdily 7. 2. 1900, v sousedním Liberci vyjely slavnostně již 25. srpna 1897 a 1. 1. 1955 došlo k propojení obou měst zprovozněním trati Liberec – Jablonec nad Nisou úzkorozchodnými tramvajemi linky č.11. Legendární meziměstská trať a linka č. 11 v těchto dnech ukončuje éru pravidelného provozu úzkorozchodných metrových tramvají v České republice po 126 letech, v samotném Jablonci po 121 letech a mezi Libercem a Jabloncem n. N. po 66 letech.

17. 7. 2021 je posledním dnem pravidelného provozu úzkorozchodných tramvají a 18. 7. proběhne rozloučení odpoledním nasazením historických vozidel, přičemž souběžně už bude probíhat náhradní autobusová doprava.    

 

Dále...

Demolice 110 let starého domu v Lipanské ulici přinese dopravní omezení

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 10.07.2021 15:58   Přečteno : 359 x   Počet komentářů : 0

Jen co si Jablonečané oddechnou od "zažehnané havárie plynu" na ulici 5. května, která přinesla v dopravních špičkách pracovních dnů doslova apokalypsu, očekávaná demolice 110 let starého domu u autobusového nádraží přinese další omezení. Dvoupatrová vila v Lipanské 10 co by dílo architekta Johanna Schwalmma z roku 1911 se nedočkala zakomponování do plánovaného nového dopravního terminálu a kvůli špatnému technickému stavu půjde k zemi.    

 

 

Dále...

Jablonecká dopravní apokalypsa s doušky plynu

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 02.07.2021 02:50   Přečteno : 593 x   Počet komentářů : 0

V Jablonci nad Nisou se odehrává neuvěřitelný příběh. Jablečné město, již dávno sužované četnými dopravními omezeními, postihla havárie. Došlo k úniku plynu z potrubí na stěžejní dopravní tepně města a silnici I. třídy - ulici 5. května. Že unikal či uniká plyn a je to prostě pravda, si může každý svým vlastním čichem procházkou kolem uzavřeného prostoru vyzkoušet. Havárie a uzavírka byly lidem oznámeny 18. června a 21. června  to začalo. Je ochromena veškerá doprava města včetně té veřejné. Havárie a opatření mají trvat do 11. července, ale pojmu "havárie" neodpovídá tempo prací ani množství na dlouhou dobu naštvaných lidí.  Automobilisty počínaje, uživateli veřejné dopravy konče. Hlavu do písku strčil dokonce i Koordinátor veřejné dopravy Libereckého kraje - KORID LK, kterému nevadí, že na cestě z Jablonce či opačně už veřejnou dopravu nejde použít.  Ujíždí totiž všechny bývalé navazující přípoje v rámci Semilska, Turnovska, Železnobrodska i Liberecka. Zatímco v jablonecké městské dopravě došlo alespoň k nějakým opatřením ke zmírnění dopadu omezení díky Jablonecké dopravní a Umbrelle, jízdní řády odkázané na koordinátora veřejné dopravy jsou nepoužitelnými notami na buben se všemi důsledky...     

Dále...

Dny unikátní úzkorozchodné tramvaje mezi Libercem a Jabloncem jsou sečteny

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 18.06.2021 16:31   Přečteno : 597 x   Počet komentářů : 0

19. července začne rekonstrukce tramvajové tratě mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, která je v mnoha ohledech unikátní, stejně jako samotná meziměstská trať. Původním bonusem a cílem celé akce mělo být prodloužení tramvajové trati na nový terminál hromadné dopravy, který se v Jablonci plánuje mezi ulicemi Kamennou, Lipanskou a 5. května. Záměr  zahrnoval i tramvajovou smyčku a více než 600 metrů nové trati centrem města. Díky ekonomickým a legislativním problémům, ale dílem také kvůli „politické situaci“ v Jablonci bez tahounů záměru se tato část odkládá. I tak stojí za to si připomenout, co všechno „očesaná“ rekonstrukce meziměstské tramvajové trati přinese kromě změny rozchodu z 1000 na 1435 mm.

 

Dále...

Záchrana železnice cyklostezkami a normotvorné kutilství v poslanecké sněmovně

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 18.06.2021 13:09   Přečteno : 371 x   Počet komentářů : 0

Jeden z klíčových předpisů resortu dopravy – zákon o drahách již delší dobu nebere vážně sama Vláda České republiky. V rozporu s ním řešila k 1. lednu 2020 systemizaci Drážní inspekce a aktuální vládní návrh zákona, který měl být transpoziční novelou unijního práva, nechala zaplevelit až neuvěřitelnou formou normotvorného kutilství. Zákon o drahách se netěší ani valnému zájmu poslanců, kteří jsou v drtivé většině uživateli výdobytků automobilového průmyslu. Je na posledních místech sněmovních statistik sledovanosti, a to se odráží v tristním stavu české železnice, představující pořádnou legislativní džungli.

 

Dále...

Střípky z blamáže při zlepšování osobní dopravy na českých kolejích

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 18.06.2021 13:07   Přečteno : 405 x   Počet komentářů : 0

Na libereckém nádraží se v pátek 4. června odehrál zajímavý příběh. Plně vystihuje rozsáhlou blamáž na českých kolejích a destrukci české železnice. Pod špatně vykládaným fenoménem liberalizace čím dál více vládnou soukromé zájmy. Ministerstvo dopravy i Liberecký kraj hledali toho nejlepšího a zároveň nejlevnějšího dopravce. Strkají hlavu do písku a nezajímají se o skutečný stav služeb, které měly být lepší. Skutečnost je jiná a doposud bedlivě utajovaná.

Dále...

Evropa železnici v roce 2021 obnovuje a oslavuje, Česká republika ji konzervuje?

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 24.03.2021 02:22   Přečteno : 312 x   Počet komentářů : 0

Novela zákona o drahách, která se tento týden dostala ve druhém čtení na bedra poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, měla doladit proces transpozice evropské legislativy v rámci 4. železničního balíčku, který má liberalizaci železnice za celkem jasně nastolený proces vytvoření kvalitnějšího, efektivnějšího a bezpečnějšího systému služeb, které udělají železnici v Evropě čím dál více žádanou a konkurenceschopnější zejména ve vztahu k silnici, ze které se postupně přesune většina nákladní dopravy a čím dál větší objemy cestujících. Česká republika je v případě železnice ostrůvek nepochopení záměrů Evropské unie s vlastním výkladem evropských směrnic. Čeština je košatá, ale myslíte-li  francouzsky, anglicky a třeba i rusky, jazykové překlady se různí a když do toho ještě přiložíte různé nápady lidí, kteří si na železnici prakticky nic nevyzkoušeli, vznikne nepropustná česká právní houština, kterou Evropa jen tak nevstřebá.    

 

Dále...

Sankční bič na strojvedoucí jako rošťáky na kolejích by poslanci měli odmítnout!

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 15.03.2021 19:33   Přečteno : 342 x   Počet komentářů : 0

V poslední době se železnice v České republice stala terčem amatérských pokusů o její řešení ze strany těch, kteří nemají ani potuchy o specifických zákonitostech železničního provozu a vymýšlejí opatření včetně zákonodárných pokusů, nad kterými zůstává rozum stát. Dříve „zákony psané krví“, vycházející z praxe a konkrétních nehod, se postupně nesystémově „zaplevelily“ a do toho jsme „transponovali“ vágní evropské směrnice, kde převládají doporučení a sousloví typu „mělo by být, měla by mít“, a tak se nám bujně rozrůstá česká právní železniční džungle, které odpovídá i novela zákona o drahách, obsahující guláš všech možných ingrediencí, které v něm ani nejde rozpustit, jak do něj nepatří.

Dále...

Podle ÚOHS není česká a evropská legislativa relevantní tam, kde má jezdit
Arriva !

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 26.01.2021 23:10   Přečteno : 480 x   Počet komentářů : 0

Zatímco Ministerstvo dopravy (MD) se už dávno stalo podpůrnou divizí dopravce Arriva vlaky s.r.o. – novodobé štiky mezi železničními dopravci, která určuje kvalitu rychlíkové dopravy v nezávislé trakci, pohádky o férové hospodářské soutěži mezi Arrivou a Českými dráhami (ČD) se nově účastní bývalá nejvyšší autorita v rámci jejího hlídání – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se Svaz Odborářů Služeb a Dopravy (SOSaD) obrátil na počátku prosince a znovu na počátku ledna. ÚOHS byl upozorněn na sérii porušení našich i evropských právních předpisů v případě procesu, kterým se jako by vybíral dopravce na linku R14 Pardubice – Liberec – Ústí nad Labem. Na výčtu porušení právních norem se shodli zástupci všech odborových organizací, zastupujících i zaměstnance jiných dopravců mimo ČD. Angažmá Arrivy na této lince bylo totiž domluveno dávno před „soutěžním divadlem“.

 

 

Dále...

 

Provozováno na systému JPRES 2 - Vladimír Pešík ©2013